Tajemnice Puszczy Bukowej kolejna część
2012.12.30

Tym razem Ela Pokidańska zabrała ZwS na trasę urozmaiconą kondycyjnie. Z Granitowej przed kościołem w Podjuchach prosto na Wzgórze Akademickie.

01kosciol

Zbiórka przed kościołem na Granitowej.

02ZwS

Wdrapanie się na Wzgórze Akademickie karkołomne!, lecz warte wysiłku – przepiękne widoki na Szczecin i Dolną Odrę. (jeśli kto nie ma czekana – wystarczy parasol!)

04wspinaczka

05wspinaczka

06widok

07relax

Następnie opuszczamy rezerwat Zdroje na tyłach Panoramy i kierujemy się do Pomnika Ofiar I Wojny Światowej przy ul. Ostowej. Dobrze jest mieć ze sobą znawcę cmentarologa, tj. Michał Rembas, który zwrócił uwagę na konstrukcję – kamienna płyta na polnych kamieniach, oraz charakterystyczne motywy drzewne innych nagrobków w lapidarium.

08cmentarz

08pomnik

Dalej na prawo od szlaku stary poniemiecki cmentarz przy ul. Sąsiedzkiej. Michał zwrócił uwagę na rzadki symbol na jednym z bardziej wpadających w oko grobów – oracz (spektakularny przykład można znaleźć na Cmentarzu Centralnym za lapidarium).

09cmentarz

10cmentarz

Żółty szlak prowadzi dalej przez wzgórza w Podjuchach, drogą zwaną Ganek do Szwedzkiego Kamienia. Dalej już poza szlakiem przez wzgórze Jelonek do Bukowca.

11ZwS

Agnieszka od drzew

10Ajsa

Szwedzki Kamień i Yoozec

12YoozeciGlaz

13ZwS

14las

Po drodze mijamy wieżę obserwacyjną na Bukowcu i trochę na prawo należy odwiedzić nagrobek Albrechta Rudelsdorffa oraz stożkowaty nagrobek upamiętniający innych poległych w katastrofie lotniczej w 1935r.

15maszt

16nagrobek

18nagrobek

19nagrobek

Ognisko wypadło przy Źródełku pod Bukowcem (uznanie dla Michała Rembasa za rozpalenie ogniska w czasie deszczu – na początku było to ‘ognisko wewnętrzne’).

20fire

Tylko u Zakochanych jest możliwe – prelekcja Michała w środku puszczy o nekropoliach.

21wyklad

Brama Czwójdzińskiego i powrót na Bukowe tradycyjnie pod wrotami czasu …

22wrota

Źródła:
www.bukowa.szczecin.pl
http://encyklopedia.szczecin.pl

Fot. Ela Pokidańska, Józek Więckiewicz, Agata Jagiełło