Tajemnice Puszczy Bukowej
2012.09.25

Ela Pokidańska zabrała nas na fantastyczną trasę, szlak pomiędzy szlakami przez Puszczę Bukową do osiedla Bukowego.

Szlak pomiędzy szlakami przez Puszczę Bukową, Płonia – Lwia Paszcza – Gene – Brama Czwójdzińskiego – do osiedla Bukowego:

Początek z Płoni szlakiem szlakiem żółtym im. Bolesława Krzywoustego , który prowadzi najpierw do kościółka przy ulicy Klonowej, podobno wzniesionego w miejscu chrztu mieszkańców prze Ottona z Bambergu. Obecna budowla została wzniesiona w XIX w. Rośnie przy nim lipa, którą ponoć osobiście posadził św. Otto, ale może to jakaś lipa.

01kosciol

02lipa

Przy wrotach do puszczy drogowskaz na cześć leśniczego Zbigniewa Mazurkiewicza, znawcy puszczy Bukowej …

03mazurkokwo

… który mieszkał w leśniczówce na prawo.

04mazurkowo

Fot. J.J. Więckiewicz

Zaraz za Mazurkowem rosną niezwykłe drzewa – żywotniki.

05zywotniki

06zywotniki

Potem w lewo jest wąwóz, na skraju którego spotykali się niemieccy oficjele m.in. na polowaniach, siadając przy kamiennym stole na krzesłach ociosanych z kamienia.

07slady

Znaleźliśmy coś na kształt betonowego stołu oraz dwa kamienne stołki, poza tym kilka podejrzanie wyglądających ciosanych kamieni, ale na żadnym nie było widać inskrypcji, które miały by potwierdzić, że znalezisko jest tym co trzeba.

08slady

09slady

Lwia paszcza – piękny potoczek, nazwę wziął od lwiej paszczy z brązu, którą niestety żule zajumali na złom. Tuż obok miejsce na odpoczynek.

10lisi

11lisi
Fot. J.J. Więckiewicz

12ognisko

W środku puszczy – pomnik z 1894 roku pamięci 1894 Carla L. Gené – nadleśniczego ze Śmierdnicy, wzniesiony za sprawą Buchheide Verein (Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej). Po drodze towarzyszą nam meandry Lisiego Potoku.

13gene

14gene

17potoki

Podążamy niebieskim szlakiem i skręcamy przy głazie w kształcie czaszki, …

18glaz

… pod którym mieszka sobie jakieś stworzonko.

19glaz

Szlak wiedzie do kapliczki na Drodze Górskiej. Kapliczka w pierwszym momencie może być niedokładnie tym, czego oczekiwaliśmy, ale niesamowite jest to, że przychodzą tam ludzie i zostawiają kwiaty i różne drobiazgi.

21kapliczka

Następnie do Bramy Czwójdzińskiego, gdzie krzyżują się 3 szlaki: czerwony, zielony i czarny i przełom Rudzianki. Wybieramy czerwony, który prowadzi nas do Słupiego Głazu. Jak większość głazów, również ten według legendy rzucił diabeł, tym razem za szewczykiem, któren na szczęście się w porę przeżegnał i wyszedł cało z opresji.

22

23slupi

24slupi

Na prawo w pewnym momencie na wzgórzu da się dojrzeć świątek – to Wzgórze Trygława.
Duuuużo bardziej strome niż się wydaje.

25wzgorze

Na nim stary i nowy świątek, ognisko i głaz z wyrzeźbioną runą. Współczesne miejsce kultu na szczycie wzgórza okalają drzewa i kamienie.
Kiedyś chcielibyśmy natrafić i sfotografować obrzędy.

26wzgorze

28wzgorze

29wzgorze

30wzgorze

Skandynawska runa Gebo przynosi równowagę i jest ponoć doskonała na harmonię w związku.

31wzgorze

A to graffiti bez związku.

32wzgorze

W wąwozie za wzgórzem jest Omszały Głaz, Diabelskim zwany. Ponoć cisnął tam go diabeł, gdy zamiarował zniszczyć kościół. Jak zawsze miał pecha i nie trafił.

35omszaly

36omszaly

Dalej, na prawo od szlaku – absolutnie niezwykłe miejsce: schody do restauracji Burmeistera … i ślad po restauracji, w postaci skorup, na których można jeszcze zobaczyć resztki znaków firmowych. Restauracja założona została przez Johannesa Burmeistera w 1880 roku w miejscu Młyna Szwedzkiego (XIII w.) napędzanego wodami Chojnówki i działała prawie do końca II wojny światowej.

38restauracja

39skorupy

40skorupy

40szwedzki_mlyn

Dalej w głąb, malutki, pełen uroku, cmentarz ewangelicki rodziny Jaecke, poprzednich właścicieli młyna.

41cmentarz

42cmentarz

Na lewo Grodzisko Klęskowo, czyli pagórek ze ściętym stożkiem. Pozostałości z wczesnośredniowiecznego grodziska IX-XII w.

43grodzisko

44grodzisko

Ostatni kamulec na trasie to głaz Grońskiego. Poświęcony Stanisławowi Grońskiemu, taternikowi i pionierowi turystyki na Ziemi Szczecińskiej.

46gronski

W promieniach zachodzącego słońca zmierzamy do wrót czasu …

47brama

Źródła:
‘Leksykon Puszczy Bukowej’, red. Krzysztof Matysiak
www.bukowa.szczecin.pl
http://encyklopedia.szczecin.pl
http://www.szymongiemza.republika.pl/puszcza

fot. Agata Jagiełło, Józef Jacek Więckiewicz