2011.07.09

Juz od 1999 r. organizowane są w Szczecinie “Spoiwa Kultury”. Jest to niezwykłe wydarzenie kulturalne o wymiarze międzynarodowym.

Na zamku Książąt Pomorskich hinduscy aktorzy z indyjskiej prowincji Kerala, przedstawili niezwykle barwny spektakl o Sicie i jej trzech synach. Pewnego dnia chłopcy udali się do lasu, gdzie złapali boga Hanumana. W ten sposób spełniła się wola boga, aby znaleźć się przed obliczem Sity, żony boga Ramy.

1hanuman

2hanuman

Duet Kazua Nagayza i Hiroko Komiya w Starej Cerkwi, dźwiękami gongów, mis i innych oryginalnych instrumentów wprowadzili słuchaczy w dramatyczne, wstrząsające wydarzenia w Japonii z dn. 11 marca.

3gongi

4gongi

Czy pełna energii muzyka i piosenki oparte na polskich elementach ludowych może współgrać z dostojnym śpiewem krtaniowym mnichów buddyjskich? Ano, może. Udowodnili to zespół “Wołosi i Lasoniowie” i … mnisi buddyjscy z klasztoru Drepung Gomang.

5koncert

6koncert

TeatroDiCapua – rosyjski teatr zaprezentował spektakl o miłości “Maria de Buenos-Aires”. I tak jak miłość bywa zagadkowa, barwna i pełna emocji, tak i spektakl przepełniony był symbolami, emocjami i feerią barw. A piękno języka hiszpańskiego można było podziwiać w pięknych, poruszających pieśniach.

7capua

8capua

9capua

10capua

Mandale z proszku, najpierw wykonane z pietyzmem, a potem zdmuchnięte z szacunkiem do szklanych naczyń i uroczyście powierzone rzece. Piękna metafora życia, tworzenia, przemijania i zgody na to wszystko.

11mandale

12mandale

13mandale

14mandale

Relacja: Wiesława Zych
Fot. Wiesława Zych